| Year | 2020 |
|---|---|
| Make | Jayco |
| Brand | Jayco |
| Type | Travel Trailer |
| VIN | 1UJBJ0BM6L17L0063 |
| Stock ID | RV24-07 |
| Condition | Used In Stock |
| UVW | 4,275 lbs |
| Dry Hitch | 460 lbs |
| CCC | 1,325 lbs |
| GVWR | 5,600 lbs |
| Length (ft,in) | 27'' 2" |
| Width (ft,in) | 8'' |
| Height (ft,in) | 10'' 6" |
| Tanks (gal) | F:42.00 G:39.00 B:39.00 |
| Awnings (ft) | 1:15.00 2:0.00 3:0.00 |
| Sleeps | 6 |
The 2020 Jayco Jay Flight SLX 232RB is a lightweight travel trailer (around 4,275 lbs dry) with a 27' length, sleeping 4-6, featuring a rear bath, queen bed, and a Customer Value Package with items like a DSI water heater, Goodyear tires, and a bathroom skylight, all built on Jayco's robust Magnum Truss Roof System. Key specs include a 42-gal fresh tank, 39-gal gray/black tanks, and a 13,500 BTU A/C.