| Year | 2015 |
|---|---|
| Make | KZ |
| Brand | KZ |
| Type | Travel Trailer |
| VIN | 4EZTA1914F4096985 |
| Stock ID | 24-34B |
| Condition | Used Sold |
| UVW | 2,915 lbs |
| Dry Hitch | 340 lbs |
| CCC | 585 lbs |
| GVWR | 3,500 lbs |
| Length (ft,in) | 22'' 2" |
| Width (ft,in) | 7'' |
| Height (ft,in) | 8'' 5" |
| Tanks (gal) | F:20.00 G:32.00 B:32.00 |
| Awnings (ft) | 1:10.00 2:0.00 3:0.00 |
| Bunks | Yes |
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
The 2015 KZ Spree Escape 196S is a lightweight, family-friendly bunkhouse travel trailer (sleeps 6) with a 22' 2 length, approx. 3,000-lb dry weight, 3,500-lb GVWR, featuring a front queen bed, rear bunks, U-shaped dinette, galley kitchen, and 32-gallon grey tank, built with a fiberglass exterior and often including a power awning and Dexter brakes for easier towing.